ELBIL-INTERIØR: E-Traveller heter Peugeots familiefrakter basert på den nylig prisbelønte varebilen e-Expert.
ELBIL-INTERIØR: E-Traveller heter Peugeots familiefrakter basert på den nylig prisbelønte varebilen e-Expert.

Mer å velge blant for storfamiliene:

Nå øker utvalget av elbiler med plass til sju

Før var det bare to biler å velge blant. Men nå kan de som trenger mye plass boltre seg i elektriske bilnyheter.

Publisert Sist oppdatert

Enten du kaller det familiefrakter, flerbruksbil, MPV, minibuss...

For tallrike familier eller de som har behov for å transportere flere personer pluss en del materiell, er det begrenset hva man finner på elbil-markedet.

Frem til nylig var det bare to elbiler som hadde plass til seks eller syv personer:

Den kostbare og avanserte SUV-en Tesla Model X og den enkle, men rimelige og ikke minst romslige flerbruksbilen, Nissan e-NV200, basert på en elektrisk varebil.

Mer å velge i

Nylig kom et tredje tilskudd til familiefrakter-bilklassen, den temmelig luksuriøse Mercedes-Benz EQV. Rekkevidde er oppgitt til 360 km (WLTP), med en batteripakke på 100 kWt.

En ny generasjon elektriske flerbruksbiler er født, og for dem med et budsjett i underkant av det som skal til for å gå for Mercedes eller Tesla, kan man ganske snart velge mellom flere modeller.

Vi omtalte forleden den første kinesiske utfordreren i denne kategorien, Maxus Euniq.

Den er en flerbruksbil i utgangspunktet, men kan også leveres som varebil. Rekkevidde (WLTP): 260 km med batteripakken på 52,5 kWt.

Og det tetner til i feltet. Nylig ble tre nyheter introdusert på ett brett og bygget over samme lest:

PSA-konsernets trillinger, basert på den nyeste generasjonen elektriske varebiler.

De tre er:

  • Peugeot e-Traveller
  • Citroën ë-Spacetourer
  • Opel Zafira-e Life

De er basert på varebilene de elektriske varebilene Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy og Opel Vivaro-e som vant prisen som årets varebil i Europa 2020.

Kort og lang

I motsetning til de tidligere nevnte flerbruksbilene er de tre modellene tilgjengelige i to forskjellige lengdeversjoner, 495 og 530 cm. Høyden er 190 cm, som Mercedes-modellen, så de skal kunne kjøres i parkeringshus.

Den lengste versjonen kan frakte hele ni personer og har i tillegg 1500 liter bagasjeromsvolum, eller mer enn det dobbelte av hva den største stasjonsvognen på markedet tilbyr.

Frakter man bare fem, er det plass til hele 3000 liter (tre kubikkmeter) med last, ifølge tall fra Peugeot.

De tre er dessuten godkjent for tilhenger på opptil ett tonn.

I tabellene nedenfor kan du selv sammenligne spesifikasjonene på de elektriske flerbruksbilene som i dag finnes på markedet, til priser fra 350.000 kroner til litt over det dobbelte og rekkevidde fra 20 til over 35 mil (WLTP).

Flerbruksbilene fra Nissan, Maxus og Mercedes:

Merke Nissan Maxus Mercedes-Benz
Modelle-NV200Euniq MPVEQV
VariantEvalia 40 kWt 7-s177hk Exclusive 7-seter300 A2 Charge 7-s
Veil. pris fra (kr)349.840399.900714.000
Effekt, hk110177204
Dreiemoment, Nm254310362
Batterikapasitet (kWt)4052,5100
Rekkevidde - WLTP (km)200260355
Strømforbruk kWt/100km"25.90-26,3
Toppfart (Km/t)123160140
Akselerasjon 0-100 km/t14-11,8
Ladetid, hurtiglading (timer)0,60,50,8
Lengde (cm)456483514
Bredde (cm)176183193
Høyde (cm)186178190
Akselavstand (cm)273280320
Bagasjerom - std. (liter)870-1030
Bagasjerom - maks. (liter)3100-4630
Egenvekt uten fører (kg)171418102560
Tilhengervekt - maks. (kg)-400-
Taklast - maks. (kg)100--

«Trillingene» – kort versjon

Merke Peugeot Citroën Opel
Modelle-Travellere-SpaceTourerZafira-e Life
VariantKort, 50 kWtKort, 50 kWtKort, 50 kWt
Veil. pris fra (kr)421.900421.900421.900
Effekt, hk136136136
Dreiemoment, Nm260260260
Batterikapasitet (kWt)505050
Rekkevidde - WLTP (km)230230231
Strømforbruk kWt/100km"21,721,721,7
Toppfart (Km/t)130130130
Akselerasjon 0-100 km/t12,112,112,1
Ladetid, hurtiglading (timer)0,50,50,5
Lengde (cm)496496496
Bredde (cm)192192192
Høyde (cm)190190190
Akselavstand (cm)328328328
Bagasjerom - std. (liter)603603550
Bagasjerom - maks. (liter)180018001800
Egenvekt uten fører (kg)201220122012
Tilhengervekt - maks. (kg)100010001000
Taklast - maks. (kg)150150150

«Trillingene» – lang versjon, stor batteripakke

Merke Peugeot Citroën Opel
Modelle-Travellere-SpaceTourerZafira-e Life
VariantLang, 75 kWtLang, 75 kWtLang, 75 kWt
Veil. pris fra (kr)511.900511.900511.900
Effekt, hk136136136
Dreiemoment, Nm260260260
Batterikapasitet (kWt)757575
Rekkevidde - WLTP (km)330330329
Strømforbruk kWt/100km"22.7022.7024.40
Toppfart (Km/t)130130130
Akselerasjon 0-100 km/t13.113.113.3
Ladetid, hurtiglading (timer)0,80,80,8
Lengde (cm)531531531
Bredde (cm)192192192
Høyde (cm)190190190
Akselavstand (cm)328328328
Bagasjerom - std. (liter)150015001500
Bagasjerom - maks. (liter)300030003000
Egenvekt uten fører (kg)218921832189
Tilhengervekt - maks. (kg)100010001000
Taklast - maks. (kg)150150150

Kilde: OFV og produsentene