STØRST: Totalt sett er Volkswagen det klart største bilmerket når det gjelder nybilsalg i Europa.
Foto: VOLKSWAGEN
Vekst i viktige markeder:
Elbilsalget i Europa tar seg opp
Etter et svakt 2024 er salget av elbiler betydelig bedre i starten av 2025.
Ved utgangen av februar sto elbiler for 15,2 prosent av den totale markedsandelen i EU. Det er en økning fra det svake fjorårstallet på 11,5 prosent i den sammenlignbare perioden januar og februar 2024, melder Den europeiske bilprodusentforeningen (ACEA).
I løpet av de to første månedene av 2025 økte salget av nye batterielektriske biler med 28,4 prosent, til 255.489 enheter.
Les alle Motors biltester:
Hybrider populære
Tre av de fire største markedene i EU, som utgjør nær to tredeler av alle registreringer av elbiler, registrerte tosifret vekst: Tyskland (+41 prosent), Belgia (+38 prosent) og Nederland (+25 prosent). Mens det var en nedgang på litt over en prosent i Frankrike.
Likevel er det biler med hybrid drivlinje som er mest ettertraktet.
Slike kjøretøy sto for 35,2 prosent av markedet.
Samtidig falt den samlede markedsandelen for bensin- og dieselbiler til 38,8 prosent, ned fra 48,5 prosent i samme periode i 2024.
Det betyr også at elbilandelen nå er større enn diesel, som kun 9,7 prosent av de europeiske nybilkundene gikk for.
Volkswagen størst
Tar man også med EFTA-landene og Storbritannia, økte elbilandelen enda mer, med 31,4 prosent.
Det er Volkswagen som er det største bilmerket i totalt salg gjennom årets to første måneder i EU, EFTA og Storbritannia, med 216.565 leverte biler, en vekst på 12 prosent sammenliknet med samme periode i fjor.
De følges av Toyota med 138.307 biler (-7,4 %) og BMW med 115.359 biler (-0,4 %).
Størst tilbakegang av volummerkene har Tesla med 26.619 enheter, som er 42,6 prosent under fjoråret.
Mens Cupra kan vise til den største veksten, på 42,3 prosent til 40.869 biler.
Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt: