<b>DET GÅR TRÅTT:</b> Det leveres langt færre nye biler til kunder i år enn i fjor.
DET GÅR TRÅTT: Det leveres langt færre nye biler til kunder i år enn i fjor.

Registreringene i første halvår:

Én type biler selger som aldri før…

Nybilsalget faller igjen i juni og nye elbiler faller enda mer enn de øvrige. Men bruktbilsalget er i ferd med å nå rekordhøyder.

Publisert Sist oppdatert

OFVs registreringsstatistikk - juni

  • Antallet nye registrerte biler falt med 25,5 prosent i forhold til juni i fjor. Hittil i år er nedgangen på 24,3 prosent. Andelen elbiler synker.

I juni ble det registrert 11.443 nye personbiler her til lands, ifølge ferske tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV).

Det er 3909 færre enn i juni 2019 - eller en nedgang på 25,5 prosent.

Nedgangen var enda mer markant for elbilene.

De gikk tilbake med 32,3 prosent. Det gir en markedsandel på 43,9 prosent i juni.

Bruktbil-rush

Dette betyr ikke at folk ikke kjøper biler lenger.

De såkalte eierskiftene – som er bransjetermen for kjøp og salg av bruktbiler – nådde nemlig et svært høyt nivå med hele 54.667 personbiler i juni,opp 27,3 prosent fra juni 2019.

Bruktbilsalget i første halvår ligger 2,7 prosent over fjoråret, som var et sterkt år.

Etterspørselen etter dieselbiler er høy i bruktbilmarkedet og tilbudet har vanskelig for å holde tritt.

I skrivende stund er likevel cirka 48 prosent av biler til salgs på finn.no dieselbiler.

Totalt antall bruktbiler som ble registrert eierskiftestatistikken i juni er nesten like høyt som totalt antall bruktbiler til salgs på Finn i øyeblikket.

Fordeling på drivstoff, juni og første halvår (markedsandeler i prosent)

Drivlinje/drivstoff Andel juni Andel 2020 2020/2019
Elektrisitet43,948,1-19
Plugin Hybrid22,220,4+37,5
Bensin12,210,4-53,4
Diesel12,211,3-42,9
Hybrid9,39,8-37,5
Hydrogen0,10-48,3

Bobil-rush

Også antallet registrerte bobiler er oppsiktsvekkkende høyt.

Hele 700 nye bobiler ble registrert denne måneden, et tall langt over det normale og rundt 40 prosent over fjorårsnivået i juni.

Fordelingen mellom tunge og lette bobiler (sistnevnte registrert som varebiler) er cirka 1/3 - 2/3.

Kilder med kjennskap til bransjen mener forklaring er mer enn høy etterspørsel alene. Det er nok også et etterslep fordi det har vært vanskelig å få tid på trafikkstasjonene under de verste koronamånedene mars og april.

Også for bobiler gjelder ellers at det omsette langt mer brukt enn nytt.

Kraftig korona- og venteeffekt

Fallet i nybilmarkedet er i realiteten enda større enn de offisielle 25,5 prosent.

Med to registreringsdager mer enn i juni i fjor - som normalt betyr rundt regnet 10 prosent av registreringene i en måned - var det nemlig lov å håpe på en god del bedre etter den svært svake maimåneden.

På den annen side:

Det er ikke egentlig salgstall det dreier seg om, men registrerte, biler, altså biler levert til kunde. Disse er ofte biler som er blitt bestilt både uker og måneder i forveien.

Tallene påvirkes også av at svært mange nordmenn venter på attraktive modeller, særlig elbiler, som kommer på markedet i løpet av de kommende månedene.

Bestselgerlistene:

Topp 20 - bilmerker, juni 2020

Plass Merke Registreringer
1Volkswagen1367
2Volvo1266
3Toyota913
4Hyundai889
5Skoda873
6Mercedes-Benz596
7Tesla560
8Peugeot557
9Audi539
10BMW452
11Nissan394
12Ford386
13Mitsubishi341
14Kia332
15MG316
16Suzuki288
17Opel216
18Porsche216
19Mazda183
20Renault171
Total marked11443

Kilde: OFV AS

Topp 20 - modeller, juni 2020

Plass Modell Registreringer
1Volkswagen Golf724
2Hyundai Kona539
3Tesla Model 3527
4Volvo XC40521
5Skoda Octavia459
6Audi e-tron453
7Mitsubishi Outlander338
8Hyundai Ioniq327
9MG ZS EV316
10Nissan Leaf303
11Volvo XC60276
12Toyota C-HR221
13Mercedes-Benz EQC220
14Toyota Corolla206
15Kia Soul190
16Volvo V60187
17Volkswagen up!187
18Porsche Taycan172
19Toyota Yaris169
20Ford Kuga163

Kilde: OFV AS

Topp 20 - elbiler, juni 2020

Plass Modell Registreringer
1Volkswagen e-Golf707
2Hyundai Kona Electric535
3Tesla Model 3527
4Audi e-tron453
5MG ZS EV316
6Nissan Leaf303
7Hyundai Ioniq Electric256
8Mercedes-Benz EQC220
9Kia e-Soul190
10Volkswagen e-up!186
11Porsche Taycan172
12Renault Zoe Z.E. 50148
13Peugeot e-2008146
14BMW i3138
15Skoda Citigo-e iV138
16Peugeot e-208116
17Opel Ampera-e92
18Seat Mii Electric89
19Jaguar I-Pace72
20Peugeot Partner Electric33
Powered by Labrador CMS