BATTERIER: Volvo-sjef Håkan Samuelsson ser på det som fordelaktig at de selv også produserer batterier, ikke bare bilene.
Foto: VOLVO
Ny sjef, nye tider:
Volvo vil lage batteriene selv
Volvos hjemvendte sjef Håkan Samuelsson ønsker at Volvo selv skal ha kontroll på batteriproduksjonen.
Samuelsson gjorde nylig comeback som Volvo-sjef, en stilling han hadde fra 2012 til 2022, etter at Jim Rowan fikk sparken.
Han regnes som strategen bak Volvos satsing på elbiler.
– Hvis man er en ledende elbilprodusent, tror jeg det er veldig viktig å ha kontroll på egen batteriproduksjon, sier han til Sveriges radio.
Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt:
Henge med
Samuelsson mener dette vil gjøre at de henger med på utviklingen, i tillegg til at det holder kostnadene nede.
– På samme måte som det tidligere var veldig bra å ha en egen bensinmotor når man lager biler, sier Samuelsson.
Volvo har tidligere planlagt å bygge en batterifabrikk i Göteborg, i samarbeid med Northvolt. Siden den gang har batteriprodusenten gått konkurs, og hva som skjer med Northvolts anlegg, er per i dag usikkert.
Kanskje Gøteborg
Det var Samuelsson som åpnet for et samarbeid med Northvolt forrige gang han var Volvo-sjef.
Det betyr at de nå må se seg om etter en ny samarbeidspartner. Samuelsson sier de jobber med saken.
Hvor den fremtidige batteriproduksjonen skal finne sted er ikke bestemt. Det kan fortsatt bli i den planlagte batterifabrikken i Göteborg.
– Det er ikke utelukket, men det er noe vi må se på. Vi har et utgangspunkt i form av en bygning, men det mangler teknologi, sier han til Sveriges radio.