<strong>DEN NORSKE BILDRØMMEN: </strong>Hengerfestet på en ladbar Volvo XC40.
DEN NORSKE BILDRØMMEN: Hengerfestet på en ladbar Volvo XC40.

Sjekk de enorme prisforskjellene:

Hengerfeste koster fra 0 til 22.000 kroner

På Tesla X og nye VW ID.4 er tilhengerfeste gratis. På flere av de ladbare SUV-ene koster hengerfeste rundt 20.000 kroner. Vi har prisoversikten.

Publisert Sist oppdatert

Motor har sjekket prislister og spurt bilselgere om pris på tilhengerfeste for de 20 mest populære bilmodellene.

Se prisoversikten for nederst i artikkelen.

Den aller høyeste prisen er det på den nye ladbare Toyota RAV4, hvor tilhengerfeste koster opp mot 22.227 kroner.

Vi skriver «opp mot», fordi dette er prisen vi får oppgitt for avtagbart tilhengerfeste når vi spør hos to forskjellige bilforhandlere.

For fastmontert feste på RAV4 får vi oppgitt hele tre forskjellige priser: Den ene selgeren sier 17.695 kroner, mens den andre sier 12.900 kroner.

På nettsidene til Toyota finner vi en tredje pris for fast kule: 15.900 kroner.

<strong>FINN ÉN FEIL:</strong> Nye Toyota RAV4 som ladehybrid – her uten hengerfeste.
FINN ÉN FEIL: Nye Toyota RAV4 som ladehybrid – her uten hengerfeste.

Tre priser

Motor har sjekket prisen på bilmodellene som nå selger best i Norge, og samtidig kan trekke tilhengere. I tillegg har vi sjekket på flere av de nye modellene, som forventes å bli storselgere.

Det er tre ladbare hybrid-SUVer som har de dyreste hengerfestene.

Nest dyrest er Mitsubishi Outlander, hvor vi får oppgitt tre forskjellige priser: 14.000 kroner hos Røhne Selmer, 14.500 kroner hos merkeforhandleren på Grua på Hadeland, og 18.000 kroner hos Motor-Forum i Oslo.

Standardutstyr

For de fleste andre bilmodellene er pris for tilhengerfeste oppgitt på nettsidene for bilmodellen. Aller billigst er tilhengerfeste til Tesla Model X og Volkswagen ID.4, hvor hengerfeste er inkludert og altså koster 0 kroner.

På ID.4, den nye elektriske SUVen, gjelder imidlertid tilbudet kun på førsteutgaven.

– I Norge er hengerfeste og SUV en svært populær kombinasjon. Vi fikk derfor lagt inn dette som standardutstyr på alle førsteutgavene, forteller Anita Svanes, kommunikasjonssjef for Volkswagen hos Harald A. Møller.

Hengerfeste kommer altså ferdig montert fra fabrikk på ID.4.

Møller kan ikke svare på hva som skjer med hengerfeste når førsteutgaven er sluttsolgt.

Høy kilopris

På flere modeller, blant annet både Tesla Model 3 og den kommende Tesla Model Y, koster hengerfeste under 10.000 kroner.

Hengerkapasiteten varierer kraftig. På de 20 bilmodellene vi har sjekket pris på, varierer lovlig totalvekt på tilhenger og last fra 2,4 tonn på Volvo XC60, til skarve 300 kilo på de populære elbilene Hyundai Kona, Kia Soul og Kia e-Niro.

Men seSlv med så beskjeden hengerkapasitet koster hengerfestet hos alle disse tre over 10.000 kroner.

Dyrest er det på Kia e-Niro, med 12.580 kroner. Det gir en kilopris på hele 42 kroner.

Dyre sykkelholdere

Et viktig poeng med hengerfeste på Kia-modellene er at man også kan kjøpe tilhengerfeste kun for frakt av sykkel. Det koster – merkelig nok – nesten det samme, selv om man kun kan frakte et par sykler på festet.

Det klare rådet er derfor:

Skal du ha hengerfeste på Soul og e-Niro, kjøp et som i hvert fall kan trekke 300 kilo og ikke bare en sykkel eller to.

Kampanjemodeller

De fleste bilmodellene har avtagbare fester, som ofte koster noen tusenlapper mer enn faste kuler. På noen kampanjemodeller er dessuten hengerfeste inkludert.

Da Motor sjekket priser, så vi at tilhengerfeste er inkludert på noen eller alle kampanjemodellene på følgende modeller:

  • BMW X1
  • Mercedes EQC
  • Audi e-tron

PS 1: Husk at tilhengerfeste er noe du ofte kan prute på ved kjøp av ny bil. Derfor behøver det ikke å bli så dyrt som i denne oversikten.

PS 2: Vær obs på at tilhengerfeste på Tesla Model 3 ikke kan installeres i ettertid.

PS 3: Motor har også forsøkt å få pris på tilhengerfeste på nye Ford Mustang, som forventes å bli en storselger i Norge. Ford Norge opplyser at prisen ikke er klar før i desember.

Her er oversikten for 20 utvalgte modeller:

Merke og modell Pris tilhenger-feste, kr Henger-kapasitet, kg Pris pr kg
Tesla Model X022500
Volkswagen ID.4012000
Nissan e-NV200 (varebil)573045013
Tesla Model 383009109
BMW X1840075011
Mercedes EQC855018005
Tesla Model Y880016006
BMW iX3920075012
Audi e-tron972018005
Skoda Enyaq980012008
Hyundai Kona10 39230035
Volkswagen Golf10 70015007
Volvo XC 6010 90024005
Kia Soul11 56730039
Volvo XC40 elektrisk11 90015008
Kia e-Niro12 58030042
Polestar 213 00015009
Suzuki Across16 900150011
Mitsubishi Outlander18 000150012
Toyota RAV422 227150015

Prisene i tabellen er inkludert montering.

Powered by Labrador CMS